Damernas tävlingsprogram

 

24 april Vårblomman Damkommittén ABC 9 hål slaggolf OBS start kl16.30 gemensam fika med prisutdelning efteråt
1 maj Majblomman Damkommittén ABC 9 hål slaggolf OBS start kl16.30 gemensam fika med prisutdelning efteråt
8 maj Hjärtslaget Röda boden A  slag B+C slaggolf Dagens avgift går till hjärt och lungfonden
15 maj   Mellan Hägg och syrén   Damkommittén A  slag B+C   slaggolf    
22 maj De ädla dryckerna Damkommittén A  slag B+C slaggolf
29 maj   Damernas poängjakt, Vandringspris   Marianne F, Berit K, Kerstin B Glas A+B slag   Hcp -36    
5 juni Järnslaget, end järnklubbor Jerngruppen i Hjo A  slag B+C slaggolf
12 juni Ostslaget Damkommittén A  slag B+C slaggolf
19 juni Flaggtävling Damkommittén A B C klass
Glas ABC
Start 15.00-17.30 se anslag!
26 juni Ett slag för livet Birgitta Carlbom
Berit Löfgren
AnnMarie Knutsson
Karin Edström
En klass
Hcp -54
slaggolf Dagens avgift går oavkortat till Barncancerfonden
29 juni TRISS LADY Se anslag Hcp 36
3 juli Ernst Holmviks Vandringspris En klass
glas ABC
Pb
Hcp -54
31 juli Supésvingen Damkommittén A  slag B+C slaggolf
7 aug Rena Rama Hantverket Klas billengren A  slag B+C slaggolf
14 aug friskvårdslaget Hårstudion/
Suzannas hudvård
A  slag B+C slaggolf
21 aug Ljuspunkten Lamp Pär A  slag B+C slaggolf
28 aug Jannerstedts skira Engsheds Textil AB En klass Hcp -54 Pb
4 sept Höstglöden Lidéns Bblomsterhandel AB A  slag B+C slaggolf
11 sept Bellmanslaget Damkommittén ABC slaggolf
18 sept   Marias skoj och plojtävling   Damkommittén En klass 9 hål   slaggolf    
25 sept Höstslaget Damkommittén ABC 9 hål slaggolf Obs spelas från gul tee
29 sept Lady Master En klass 18 hål slagspel
2 okt Avslutning med prisutdelning Se anslag
Tisdagar Nybörjartävlingar 14 maj 28 maj 11 juni 25 juni 6 aug 20 aug 9 hål start 18.00 slaggolf
Onsdagar 9 Hål en klass 22 maj 5 juni 19 juni 3 juli 31 juli 14 aug 28 aug 9 hål start 18.00 slaggolf
Nytt! Anmälan endast i klubbhuset. Gäller alla damtävlingar
Damdagarna har startföreträde (=bollränna) mellan 13.30-17.30
Fasta starttider = bokade tider kl. 09.00  13.30  15.00  17.00
Anmäl dig senast dagen före tävling. telefonanmälan 0503-162 50
Klassindelning A-Klass
B-Klass
C-Klass
Hcp
Hcp
Hcp
0-19,5
19,6-36
36,1-54
Startavgift 30 kr i samtliga klasser
9 hål startavgift 20 kr
Det skall var minst 4 startande i varje klass för att lottning ska ske i resp. klass.

Varje klassegrare i samtliga tävlingar äger rätt att deltaga i Lady Masters
Tävlingen den29 juni ingår ej.

Eceletic tävling på 3 olika slingor, 25 kr per slinga

Damkommittén förbehåller sig att göra ändringar i programmet.

       
Träningar med Tommy Björnsson
Anmälan till Tommy
23 april
1 maj
7 maj
18-19  19-20
18-19  19-20
18-19  19-20
Kostnad 50 kr per gång
Intensivträning Tommy Björnsson
Anmälan till Tommy
Lördag 18 maj
Söndag 19 maj
13-15
13-15
280 kr
       
Hit Counter